Ona z Południa, on z północy – Elizabeth Gaskell „Północ i południe”

Okładka książki Północ i Południe

Kolejna książka w pięknym wydaniu z serii Angielski ogród z wydawnictwa Świat Książki.
Ojciec Margaret Hale jest pastorem, który ma wątpliwości, co do swojego powołani i rezygnuje z probostwa. Dlatego też rodzina musi opuścić spokój południa Anglii i zamieszkać w zurbanizowanej północy. O ile południe to spokój, wieś, wolność i piękna, tak północne miasto Milton jest tego przeciwieństwem. Hałas, bezrobocie, widoczna bieda i miejskie widoki. Jednak rodzina Hale tu osiada i pan hale zostaje nauczycielem. Uczy jednego z najbogatszych przedsiębiorców miasta – pana Johna Thortona. Margareth i John to dwa światy o różnych wrażliwościach i poglądach. Margareth widzi biedę i trudy pracowników fabryki. W wyniku splotu wydarzeń Margareth znajduje się w domu Thortonów, gdy wybucha strajk i ratuje właściciela przed obrzuceniem kamieniami. Wtedy zaczyna się rodzić między nimi uczucie, do którego nie chcą się przyznać.
Powieść nie można nazwać typowym romansem. Jest tam opisana sytuacja społeczno-polityczna rewolucji przemysłowej i to raczej ona jest treścią powieści. Wątek miłosny jest raczej naprawdę dobrze przedstawiony lecz nie jest w książce najważniejszy.
Nie ma co porównywać tę książkę do książek Jane Austen bo to inny typ literatury. Dla niektórych może wydać się ponura i smutna ale taka musi być trochę, gdyż takie czasy na północy opisuje. Moim zdaniem warta przeczytania, gdyż jest trochę refleksyjna. Postacie są wyraziste, dobrze opisane. Podobnie jak obraz Milton i jego sytuacji społeczno-gospodarczo-ekonomicznej.
Ocena 8/10.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Ona z Południa, on z północy – Elizabeth Gaskell „Północ i południe”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s