Nietypowy rozmówca – Anne Rice „Wywiad z wampirem”

Okładka książki Wywiad z wampirem

Chyba każdy widział reklamę Kinder Bueno z wampirem. I każdy słyszał (czytał książkę/widział film) o „Zmierzchu”. To nie o takie wampiry tu chodzi. To nie bajka o Buffy – postrachu wampirów czy cukierkowych wampirach i wilkołakach z powieści pani Mayer. Książka jest mroczna, tajemnicza, nastrojowa.
Louis de Pointe do Lac – właściciel plantacji koło Nowego Orleanu jest panem domu po śmierci ojca. Zarządza majątkiem, troszczy się o rodzinę. Lecz brat zachowuje się niezwykle. Jest bardzo religijny i ma wizje. Lecz Luis nie może zgodzić się na żądania, o których spełnienie prosi brat. W końcu brat popełnia samobójstwo. Luis jest zrozpaczony. Zaczyna częściej zaglądać do kieliszka w barze. I tam widzi go Lestat – wampir, który pragnie uczynić go swoim „dzieckiem”, dać mu swą moc. I tak się dzieje. Lecz Luis jest niezwykłym wampirem. Kocha ludzki rodzaj i nie dlatego miast krwią człowieka żywi się krwią zwierząt. Niby wszystko wygląda po staremu. Luis zarządza majątkiem, dogląda upraw lecz tylko nocą. A Lestat z umierającym ojcem wprowadza się do rezydencji. Lestat nie ma ochoty dzielić się wiedzą o wampirzych umiejętnościach i ograniczeniach. Mówi oględnie a gdy Luis ma już dość jego towarzystwa zawsze jakoś udaje mu się go zatrzymać. Lecz niewolnicy widzą wiele i w końcu Luis z Lestatem muszą uciekać z plantacji po śmierci ojca Lestata. Udają się do Nowego Orleanu. Wybucha zaraza. Luis po przeżyciach wcześniejszych widzi małą dziewczynkę, płaczącą nad nieżyjącą od kilku dni matką. Chce jej jakoś ulżyć ale zew krwi jest silniejszy. Wysysa krew i tak zastaje go Lestat. Dziewczynka jednak nie umiera. Lestat przyprowadza ją do ich domu i czyni ją małą wampirzycą. Klaudia (bo tak się dziecko nazywa) jest bardziej chętna do zabijania ludzi. Co noc wyrusza z Lestatem na podboje. Nie starzeje się. Ciągle jest w ciele dziewczynki i to doprowadza w końcu do brutalnego rozstania jej i Luisa z Lestatem oraz ich dalszych przygód.
Powieść Anne Rice posiada to, co prawdziwa powieść o wampirach powinna. Mrok, zło, śmierć. Jest w niej też dużo przemyśleń filozoficznych i rozmów o dobru, złu, śmierci i życiu. Dlatego jeśli ktoś oczekuje lekkiej lektury to się zawiedzie. Dla mnie to był akurat atut. W filmie o tym tytule (którego scenariusz pisała autorka powieści) tego mi brakowało.
Powieść dla wymagających. Warta polecenia.
Ocena 9/10

Reklamy

2 myśli w temacie “Nietypowy rozmówca – Anne Rice „Wywiad z wampirem”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s